Sekretariat
(22) 729-81-97
Email
sprusiec@nadarzyn.pl
Rusiec
ul. Osiedlowa 72
05-830 Nadarzyn

Wycieczka klasy VII b śladami żołnierzy wyklętych

Ponieważ żyli prawem wilka, historia o nich głucho milczy,
pozostał po nich w kopnym śniegu, ich gniew, ich rozpacz i ślad ich wilczy…  Wilki Zbigniew Herbert
25 marca uczniowie klasy VII  B, pod opieką p. Eweliny Wasiluk oraz p. Jacka Persy wzięli udział w wycieczce śladami żołnierzy wyklętych represjonowanych przez komunistyczny aparat bezpieczeństwa. Pierwszym etapem wycieczki było zapalenie zniczy przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Nadarzynie i ppłk. Henryka Filipskiego – Powstańca Warszawskiego a także odwiedzenie grobu Karola Łoniewskiego ps. Lew zamordowanego przez służbę bezpieczeństwa na kielecczyźnie.
Kolejnym etapem historycznego wyjazdu, było Muzeum Żołnierzy wyklętych i Więźniów Represjonowanych w PRL przy ul. Rakowieckiej 37 na warszawskim Mokotowie. Wspomniane miejsce, to dawne więzienie  w którym prowadzono nieludzkie śledztwa wobec bohaterów z Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych a po wojnie Zrzeszenia WiN. Uczniowie mogli poznać warunki życia więźniów przesłuchiwanych i osądzanych przez komunistyczny aparat opresji. Ostatnim etapem wyjazdu było odwiedzenie miejsca straceń żołnierzy wyklętych skazanych przez stalinowskie sądy na wielokrotne kary śmierci Witolda Pileckiego, Łukasza Cieplińskiego oraz pozostałych członków IV Zarządu Zrzeszenia WiN.
Cele mokotowskiego więzienia oraz miejsca kaźni żołnierzy wyklętych wywarły ogromne wrażenie na uczestnikach wycieczki. Przykładem może  miejsce stracenia (przez powieszenie) gen. bryg. Augusta Emila Fieldorfa ps. Nil komendanta Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej. Na długo zostaną zapamiętane historie kobiet walczących w podziemiu antykomunistycznym, które po aresztowaniu w więziennym szpitalu rodziły swoje dzieci, z którymi niejednokrotnie przebywały w celach przez kilka lat jak np. Romualda Przybyłowska ps. Amerykanka więziona na Mokotowie.
Kolejnym szczególnym miejscem, które odwiedziliśmy, była Izba Pamięci  IPN przy ul. Strzeleckiej 8 w Warszawie, gdzie w latach 40-tych mieściła się areszt głównej siedziby NKWD w Warszawie oraz Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. Szczególnymi artefaktami były cele z charakterystycznymi inskrypcjami więźniów przetrzymywanych w nieludzkich warunkach w piwnicy tego budynku. Inskrypcje te były niejednokrotnie ostatnim zidentyfikowanym śladem życia bohaterów walki z reżymem komunistycznym, o których miała zapomnieć historia.
Historyczna wycieczka na długo zostanie zapamiętana przez siódmoklasistów. Uczniowie mieli możliwość po raz pierwszy odwiedzić miejsce, w którym mogli pogłębić wiedzę o Żołnierzach Niezłomnych, zobaczyć miejsca ,,przesiąknięte” cierpieniem, patriotyzmem a za razem przeżyć i odkryć burzliwą historię naszego kraju.
Jacek Persa, Ewelina Wasiluk